Acasă Blog Măsurile luate de Rottaprint împotriva COVID-19

Măsurile luate de Rottaprint împotriva COVID-19 07/04/2020

Perioada pe care o traversăm în contextul evoluției pandemiei de COVID-19 este una dintre cele mai dificile, dar suntem convinși că printr-o colaborare eficientă și respectând toate bunele practici, o putem depăși fără să fim afectați.

Prin prisma activității noastre, este foarte important să putem asigura producția de etichete și ambalaje flexibile pentru toate produsele, dar mai ales pentru cele de strictă necesitate pentru care se înregistrează cereri semnificative, evitând astfel orice dezechilibru care se poate crea în piață.

Urmărim cu deosebită atenție evoluția evenimentelor la nivel național și internațional pentru a lua cele mai bune măsuri de siguranță și de precauție atât pentru angajații noștri, cât și pentru clienții, partenerii și furnizorii noștri de materie primă.

Blog | Rottaprint

Angajații noștri

Echipa este nucleul companiei noastre. De aceea, sănătatea și siguranța angajaților noștri sunt prioritare pentru noi. Încă de la finalul lunii februarie am luat o serie de măsuri suplimentare și am început o campanie de informare internă despre beneficiile respectării regulilor de igienă pentru a evita din timp orice posibil risc:

• am limitat accesul persoanelor străine în toate sediile Rottaprint;

• am suspendat toate delegațiile membrilor echipei noastre;

• avem proceduri bine stabilite pentru posibile situații de urgență;

• avem politici stricte de predare și preluare a materiilor prime și a produselor, pentru a limita interacțiunea cu șoferii de marfă și șoferii de deșeuri;

• am încurajat lucratul de acasă, acolo unde este posibil, pentru o mare parte din echipa Rottaprint;

• toți angajații noștri au primit dezinfectante (inclusiv cei care lucrează de acasă), mânuși și măști faciale;

• avem procedee de dezinfectare a spațiilor de lucru între schimburi;

• am format echipe de urgență, care merg la birou o dată la două săptămâni, astfel încât să putem asigura activitatea și dacă o parte dintre colegi nu vor putea lucra;

• personalul TESA nu are contact direct cu personalul din producție.

Aplicăm cu foarte mare responsabilitate toate măsurile interne de siguranță și chiar dacă acestea necesită mai mult timp, mulțumită sistemului nostru de organizare internă Kaizen, operațiunile companiei funcționează în parametrii normali și protejează atât fiecare membru al echipei Rottaprint, cât și familia acestuia.

Clienții și partenerii noștri

Comunicarea permanentă și deschisă cu clienții și partenerii noștri despre evoluția situației provocate de coronavirus este esențială, pentru ca întreg lanțul din care facem cu toții parte să poată funcționa cât mai eficient. În această perioadă, monitorizăm cu atenție solicitările de primă urgență din piață și livrăm cu prioritate etichete pentru produsele de strictă necesitate. Menținem legătura cu toți partenerii noștri și depunem toate eforturile necesare pentru a livra toate celelalte comenzi în timp util.

În vederea evitării unor circumstanțe independente de noi și de eforturile noastre, am sugerat tuturor clienților să plaseze comenzile în avans, pentru a ne asigura că putem realiza toate solicitările în timp util.

Operațiunile noastre

În prezent, în pofida situației, funcționăm în parametrii normali în toate sediile companiei, iar utiliajele și echipamentele noastre funcționează la capacitate maximă. De asemenea, lucrăm în mai multe ture pentru a putea onora toate comenzile la termen și în același timp să putem respecta toate regulile de igienă. Suntem în  contact permanent cu furnizorii noștri de materii prime. Chiar dacă volumul comenzilor a crescut semnificativ, modul de lucru s-a modificat (cei mai mulți angajați lucrând de acasă) și au apărut restricții la transportul de mărfuri, partenerii noștri au găsit întotdeauna soluții eficiente pentru a livra materialele astfel încât să putem evita orice întârziere și implicit dezechilibru.

Angajamentul nostru

În această perioadă, continuarea fluxului de producție este fundamentală. Suntem foarte mândri de toți angajații noștri care în aceste zile sunt în prima linie și asigură producția. Vom face tot ceea ce ne stă în putere pentru a-i susține și pentru a-i proteja de orice posibil risc.

Numai împreună suntem mai puternici și mai stabili în această situație încercată de incertitudini. Cu o  echipă bine pregătită și competentă, ale cărei valori sunt: Excelența, Integritatea, Creativitatea, Pasiunea și Spiritul de Echipă, vă asigurăm că vom depăși fiecare provocare și vom veni cu soluții eficiente, astfel încât niciun client sau partener să nu fie afectat.

 

Aveți grijă de voi!